Naam | Geboorteplaats | Geboortedatum | Overleden | Datum overlijden | Leeftijd | |||||
Hans Israel May | Stargard, Dld | 24-01-1892 | Auschwitz | 2-10-1944 | 52 |
Hans Israel May heeft de Duitse nationaliteit. Hij is in 1920 getrouwd met Gretel Elsas. Het echtpaar had een zoon, Heinz Wolfgang, geboren in 1921.
In september 1935 neemt het gezin de wijk naar Nederland en vestigt zich in september 1938 in Voorburg, Laan van Nieuw Oosteinde 268. Daarvoor woonden ze in Den Haag, Laan Copes van Cattenburg 21.
Hans May is voetspecialist en zet in Den Haag, Regentesselaan 177/185 een fabriek op van orthopedische hulpmiddelen. Ook richt hij een bedrijf op voor voetverzorging en voetcorrectie. Dit bedrijf, het Supinator Instituut, bevond zich aan de Haagse Laan van Nieuw Oost Indië 44a.
Hans May zal ook de uitvinder zijn van het zogeheten May-voetspiegelapparaat, voor de diagnose van doorgezakte of knikkende voeten. Dat dit apparaat ook buiten zijn eigen praktijk werd gebruikt, blijkt uit een advertentie in de Soester Courant van juni 1943, waarin een voetspecialist uit Amersfoort aangeeft dit apparaat ook bij het voetonderzoek te gebruiken.
Zelf plaatste May van juni 1938 tot 1 augustus 1940 advertenties voor zijn producten en diensten in enkele Joodse tijdschriften.
In september 1940 dienden alle niet-Nederlandse Joden op last van de Duitse autoriteiten de kustgebieden te verlaten. Het gezin May verhuist dan gedwongen vanuit Voorburg naar Oisterwijk, en betrekt de benedenverdieping van Huize Beukenrode, toenmalig adres C 43, nu George Perklaan 7, een statige villa.
In deze villa trok ook de 77-jarige schoonmoeder van Hans May in, evenals een jong echtpaar dat in oktober 1942 een mislukte poging heeft ondernomen om naar Zwitserland te vluchten. Dit echtpaar is via Drancy (bij Parijs) op transport gesteld naar Auschwitz waar zij beiden op 14 november 1942 zijn omgebracht.
Hans May en zijn vrouw Gretel reageren eind augustus 1942 op de oproep van de veldwachter om zich te melden voor deportatie. Via Den Bosch worden ze naar kamp Westerbork gebracht, waar ze op 3 oktober 1942 aankomen. Wellicht dat de medische professieachtergrond de reden was, dat zij hier ruim twee jaar verbleven en werkzaam waren in het kampziekenhuis. Hans May was immers voetspecialist, een paramedisch beroep.
Op 4 september 1944 vertrekken zij dan toch vanuit Westerbork met het laatste transport, niet rechtstreeks naar Auschwitz, maar naar Theresienstadt. Daar blijven zij ruim drie weken samen. Dan, op 29 september, wordt Hans May toch op transport gesteld naar Auschwitz waar hij op 2 oktober 1944 om het leven wordt gebracht. Hij is dan 52 jaar oud.
Zijn vrouw Gretel Elsas blijft alleen achter in Theresienstadt. Zij overleeft uiteindelijk de oorlog en keert terug naar Nederland waar ze in 1948 de Nederlandse nationaliteit krijgt. In 1982 overlijdt ze op 88-jarige leeftijd in Leiden.
Over het lot van hun zoon Heinz Wolfgang, is weinig bekend. Hij woonde al vanaf 1935 in Tilburg. Later trok hij in bij zijn ouders in Voorburg en verhuisde vervolgens met hen mee naar Oisterwijk. Na de oorlog staat hij als vermist geregistreerd.
De schoonmoeder van Hans May is na een vluchtpoging in september 1943 via Kamp Vught naar Westerbork gebracht. In januari 1944 wordt zij op transport gesteld naar Theresienstadt en wordt uiteindelijk in juli 1944 in Auschwitz vergast.


